Mi a titka egy boldog városnak?

Mi a titka egy boldog városnak?Athén megtaníthat minket arra, hogy mi teszi boldoggá az embereket. (A képet készítette Doug a Creative Commons alatt engedély.)


- Mire valók a városok? és "Kinek a tulajdonában vannak?" Charles Montgomery díjnyertes újságíró két ilyen kérdéssel foglalkozik könyvében, Boldog város. Amint könyvének címe is sugallja, Montgomery ezt a két kérdést a boldogság kérdéséhez köti. Ha a boldogságra törekvés fontos számunkra, azt mondja, hogy ahogyan építünk és városunkban élünk, tükröznie kell elképzelésünket arról, hogy mi a boldogság. 

Montgomery két ókori város - Athén és Róma - történetét meséli el, hogy szemléltesse az egyes városok kialakításában megfogalmazott boldogságról alkotott eltérő nézeteket. Athén az ókori Görögországban az „eudaimonia” eszme köré épült-a Szókratész által bevezetett kifejezés az emberi virágzás állapotát vagy a jó lakószellem állapotát jelenti. Athén lakói számára a város több volt, mint lakóhely és munka. Ez is egy koncepció volt arról, hogyan kell élni. 

Athén lakói szerették a várost, ahogyan a gazdag kulturális és polgári életet támogatta. Számukra a boldogság sokkal többet jelentett, mint szerencse és anyagi gazdagság. Mind a gondolkodást, mind a cselekvést megtestesítette, és szükségszerűen magában foglalta az aktív polgári szerepvállalást. Gondolkodásmódjukban a közéletben való aktív részvétel egésszé tette az egyént. Sajnos bizonyos embercsoportokat kizártak a város polgári életében való aktív részvételből. E csoportokba tartoztak Athénban élő nők, gyermekek, rabszolgák és külföldiek.

Athén ősi városát az aktív részvétel befogadására és ösztönzésére tervezték. Az agora - vagy nagy pláza - az ókori Athén szíve volt. Itt az emberek sétálhattak, vásárolhattak és összegyűlhettek a nyilvános beszédre. Az agorában virágzott a demokrácia és a polgári szerepvállalás. Szintén az agorában volt, hogy Szókratész és más akkori szónokok megbeszéléseket folytattak olyan filozófiai kérdésekről, mint a boldogság értelme. 

Az ókori Róma viszont különböző elképzeléseket tükrözött a boldogság jelentésével kapcsolatban. Bár Rómát eredetileg több szellemi érték tükrözésére tervezték, idővel eltolódott, hogy inkább a hatalomra és az egyéni dicsőségre összpontosítson, mint a közjóra. Hatalmas emlékműveket építettek a római elit tiszteletére. A közteret és az emberek többségének jólétét súlyos elhanyagolás érte. A város kellemetlen hellyé vált; és sokan, akik megengedhették maguknak, vidékre vonultak vissza. A városi élet túl undorítóvá vált.

Mit tanulhatunk tehát ebből a két ősi városról szóló meséből a boldogságra való törekvéssel kapcsolatban? Kezdhetjük azzal, hogy meghatározzuk, mit értünk boldogság alatt. Azt gondoljuk, hogy a boldogság az egyéni sikerről és jólétről szól, vagy az egyéni boldogságot egy nagyobb társadalom jólétéhez kötöttnek látjuk? Más szóval, boldogok lehetünk egy nyomorult társadalomban? Boldogok lehetünk, ha nem veszünk részt a társadalom jólétének alakításában? Csak akkor tudjuk megtervezni városunkat, ha tükrözzük és alátámasztjuk a boldogságról alkotott elképzeléseinket, ha tisztában vagyunk azzal, hogy mit jelent számunkra a boldogság.

Az emberiség több mint fele ma városi területeken él. Kötelességünk megkérdezni: „Ezek boldog helyek? Támogatják-e városaink egyéni és kollektív jólétünket? Ha nem, hogyan tehetjük őket olyanná? ” Itt jönnek elő Montgomery kérdései: „Mire valók a városok?” és "Kinek a tulajdonában vannak?" Sok város alapos vizsgálata azt sugallja, hogy céljuk az emberek elhelyezése, a kereskedelem kiszolgálása, valamint az emberek és áruk egyik helyről a másikra történő áthelyezése. Néhány város emlékműveket is épít a történelmi emberek és események dicsőségére. 

A második kérdés az, hogy kié a város. Kié az utcák, a járdák és a műemlékek? Ki dönti el, hogyan fogják használni a városokat, milyen tevékenységek zajlanak a város téren, és hová mehetnek az autók és melyek nem? 

Az ókori Athén népeinek nem okozott gondot e két kérdés megválaszolása. Tudták, hogy övék a város, és azt tették, hogy a várost olyan helyre teszik, ahol a boldogság virágozhat. Mi viszont úgy tűnik, zavart állapotban veszünk el. Jogot követelünk a boldogságra való törekvéshez, de aztán megengedjük, hogy városaink olyan entitásokká váljanak, amelyek nem felelnek meg annak, amit szerintünk üldözünk.


 Szerezd meg a legújabb e-mailben

Heti magazin Napi inspiráció

Nézzen meg térképet vagy légi felvételt szinte minden városról. Kétségtelen, hogy az autók átvették városunk tulajdonát? Ez tükrözi a boldogságról alkotott elképzelésünket? A legtöbben szeretjük autóinkat és az általuk nyújtott kényelmet, hogy szinte bárhová eljuthassunk. Mégis látjuk, hogy az autók használata köré épülő városi élet valójában csökkentette a város élvezetét. Elakadunk a forgalmi dugókban, értékes városi teret használunk parkolók és parkolóházak építésére, a gyaloglást és a kerékpározást veszélyessé és kellemetlenné tesszük, és egyre inkább elszigetelődünk a természet világától és közösségünk többi emberétől. Montgomery világszerte tanulmányozta a városokat, és arra a következtetésre jutott, hogy a városok - különösen a városok utcái - barátságosak lehetnek az emberekhez vagy az autókhoz, de nem mindkettőhöz.  

Tehát mit kell tennünk? Városaink már megépültek, az utcák betonba burkolva. De ez nem jelenti azt, hogy elakadtunk. Lehet, hogy két város másik meséjében keresünk ihletet - ez a Charles Dickens története. Legtöbbünk ismeri a nyitó sorokat: „Ez volt a legjobb idők, a legrosszabb idők, ez a bölcsesség, az ostobaság kora. . . . ” Míg Dickens regénye az 1700 -as években játszódik, ezek a drámai vonalak alkalmazhatók a mai körülményekre is. Dicken története Két város története a kettősségről és a forradalomról szól, de a feltámadásról is. 

A feltámadás ötlete segíthet abban, hogy újradefiniáljuk és újratervezzük városainkat, hogy azok jobban megfeleljenek a boldogságról alkotott nézetünknek. Nem kell elfogadnunk a városokat olyannak, amilyenek. Feltámaszthatjuk a városról alkotott elképzelést, mint olyan helyet, amely táplálja a teljességünket és összehoz minket. Vissza tudjuk szerezni városaink tulajdonjogát azáltal, hogy jobban bekapcsolódunk a polgári életbe, és ragaszkodhatunk ahhoz, hogy városaink a kívánt életmód eszközeként szolgáljanak, ne csak az élet hátteréül. Kezdjük azzal, ha cserepes növényeket, padokat és piknikező asztalokat használunk, hogy megakadályozzuk az autók bejutását városunk szívében lévő utcákra. Ezt követően átalakíthatjuk az egykor uralt űrkocsikat, hogy helyet biztosítsunk a gyalogosoknak és a kerékpárosoknak, az emberek összegyűljenek és a közösség növekedjen. Üdvözölhetjük azt a gondolatot, hogy közös kötelességünk részt venni a polgári életben, és ebben a részvételben felfedezni, mi is az igazi boldogság. 

Ez a cikk eredetileg megjelent On the Commons

Kapcsolódó könyv:

at

Még szintén kedvelheted

kövesse az InnerSelf oldalt

facebook ikonratwitter ikonrayoutube ikonrainstagram ikonrapintrest ikonrarss ikonra

 Szerezd meg a legújabb e-mailben

Heti magazin Napi inspiráció

ELÉRHETŐ NYELVEK

enafarzh-CNzh-TWdanltlfifrdeeliwhihuiditjakomsnofaplptroruesswsvthtrukurvi

A legolvasottabb

mindfulness és tánc mentális egészség 4 27
Hogyan javíthatja az éberség és a tánc a mentális egészséget
by Adrianna Mendrek, a Bishop's University
Évtizedekig a szomatoszenzoros kéreg csak az érzékszervi feldolgozásért felelős…
a soha nem létező nyugat 4 28
A legfelsőbb bírósági ajtónállók a vadnyugaton, amelyek valójában soha nem léteztek
by Robert Jennings, az InnerSelf.com
A Legfelsőbb Bíróság a jelek szerint szándékosan fegyveres táborrá változtatta Amerikát.
hogyan hatnak a fájdalomcsillapítók 4 27
Hogyan szüntetik meg valójában a fájdalomcsillapítók a fájdalmat?
by Rebecca Seal és Benedict Alter, University of Pittsburgh
A fájdalomérzés képessége nélkül az élet veszélyesebb. A sérülések elkerülése érdekében a fájdalom azt súgja, hogy használjunk…
hogyan takarítson meg pénzt az élelmiszeren 0 6
Hogyan takarítson meg ételszámlát, és egyen finom, tápláló ételeket
by Clare Collins és Megan Whatnall, University of Newcastle
Az élelmiszerek árai számos okból emelkedtek felfelé, többek között a növekvő költségek miatt…
mi a helyzet a vegán sajttal 4 27
Amit a vegán sajtokról tudni érdemes
by Richard Hoffman, a Hertfordshire-i Egyetem
Szerencsére a veganizmus növekvő népszerűségének köszönhetően az élelmiszergyártók elkezdték…
az óceánok fenntarthatósága 4 27
Az óceán egészsége a közgazdaságtantól és az Infinity Fish gondolatától függ
by Rashid Sumaila, British Columbia Egyetem
A bennszülött vének a közelmúltban megdöbbenésüket osztották meg a lazac mennyiségének példátlan csökkenése miatt…
kapjon emlékeztető oltást 4 28
Most kapjon egy Covid-19 emlékeztető oltást, vagy várja meg az őszig?
by Prakash Nagarkatti és Mitzi Nagarkatti, Dél-Karolinai Egyetem
Míg a COVID-19 elleni oltások továbbra is rendkívül hatékonyak a kórházi kezelés és a halálozás megelőzésében,…
spóroljon a hűtési költségeken 4 27
Hogyan takaríthat meg hűtési költségeit
by Oregon Egyetem
A passzív hűtési stratégiák akár 80%-kal is csökkenthetik a légkondicionálás terhelését…

Új hozzáállás - új lehetőségek

InnerSelf.comClimateImpactNews.com | InnerPower.net
MightyNatural.com | WholisticPolitics.com | InnerSelf piac
Copyright © 1985 - 2021 InnerSelf kiadványok. Minden jog fenntartva.