angol és egyenlőtlenség 6 4 I. Erzsébet körmenetben, 1600 körül. Wikimedia Commons

I. Erzsébet uralkodásának záró éveiben Angliában vitathatatlanul a világ első hatékony jóléti állama jött létre. Olyan törvényeket hoztak létre, amelyek sikeresen megvédték az embereket az élelmiszerárak emelkedésétől.

Több mint 400 évvel később, a záró éveiben II. Erzsébet uralkodása, az Egyesült Királyság ismét veszélyes megélhetési költségekkel szembesül. Talán a mai kormány tanulhatna valamit törvényhozó őseitől.

A 16. század végéig egész középkori Európában adott volt, hogy az élelmiszerárak emelkedésével a halálozási arányok megugrása következett be, mivel az emberek éhen haltak, és a betegségek terjedtek az alultápláltak között.

A Erzsébet szegény törvényei 1598-ban és 1601-ben a feje tetejére állította az angliai helyzetet. Most, amikor az élelmiszer túl drága lett, a helyi plébániák kénytelenek voltak készpénzt vagy élelmiszert adni azoknak, akik nem engedhették meg maguknak, hogy enjenek. A először a történelembentörvénytelenné vált, hogy bárkit éhezzenek.


belső feliratkozási grafika


A törvények világosak és egyszerűek voltak, és megkövetelték, hogy a több mint 10,000 XNUMX angol egyházközség mindegyike hozzanak létre egy folyamatos segélyalapot a kiszolgáltatottak támogatására. Ide tartoztak a bénák, betegek és idősek, valamint árvák, özvegyek, egyedülálló anyák és gyermekeik, valamint a munkát nem találók. A földbirtokosoknak (földtulajdonosoknak vagy bérlőiknek) birtokuk értékével arányos adót kellett fizetniük az alap felé.

A helyi bírók által felügyelt rendszer átláthatósága nem teremtett kiskapukat az adóelkerüléshez. Valójában a jótékonysági adományozás virágzó kultúráját ösztönözte, amely alamizsnát, tanoncokat és kórházakat biztosított a plébánia szegényeinek a nyomorúság enyhítésére.

A lokalizált mini jóléti államok elterjedésével Anglia több mint 150 év elteltével az első ország Európában, amely hatékonyan véget vet a széles körben elterjedt éhínségnek. Ez azt is lehetővé tette Angliának, hogy a későbbiekben messze a leggyorsabb urbanizációt élvezze Európában.

1600 és 1800 között rengeteg fiatal hagyta el a vidéki plébániákat, hogy városokban keressen munkát, abban a tudatban, hogy szüleiket szükség esetén az egyházközség eltartja – és ők maguk is kapnak segítséget, ha nem működnek a dolgok. ki. Jóval az első gőzgépek megjelenése előtt a szegénytörvények városi munkaerőt hoztak létre, amely lehetővé tette az ipari forradalom fellendülését.

Gyenge állapot

Aztán 1834-ben minden megváltozott. Az ilyen szintű jóléti támogatás költségeit túl magasnak ítélték, és szándékosan helyettesítették kemény új rendszer amelyben a legszegényebb férfiakat és nőket elválasztották egymástól és gyermekeiktől, és csak zabval látták el cserébe a megalázó munkásházakban végzett fárasztó munkákért. A munkásháztól való félelem célja, hogy a szegényeket arra kényszerítse, hogy inkább a munkát részesítsék előnyben – bármilyen irdatlan bérért, amit a piac kínál.

A szegény törvényeknek ez a változata az, amely hajlamos megragadni a népszerű emlékezetben, amely Charles Dickens könyveiből ismert, és elhomályosítja az Erzsébet-kori eredeti vívmányait. De kiterjedt új kutatás elkezdte felhívni a figyelmet arra, hogy az Erzsébet-korszak törvényei hogyan változtatták meg a brit történelmet – és sürgős tanulságokkal szolgálnak a mai jóléti rendszer és a megélhetési költségek válsága miatt.

Ahogy a régi szegénytörvények támogatták a gazdasági fellendülés rendkívüli időszakát, úgy az Egyesült Királyság jóléti állama is a második világháború után. Az adóból finanszírozott befektetések az oktatásba (közép- és felsőfokon), és az újonnan létrehozott NHS bővült a lehetőségek és az életszínvonal, ahogy az Egyesült Királyság több mint két évtizede élvezte a leggyorsabb termelékenységnövekedés történetében (1951-73). Az 1600-as években Angliában törvényesen kényszerítették ki az élelmiszerosztást. Shutterstock/Yau Ming Low

Manapság az emberek rendszeresen beszélnek arról, hogy kénytelenek választani evés és fűtés ahogy az élelmiszer- és energiaárak megugrottak. Ennek ellenére nincs megfelelő kompenzáció azok számára, akiknek a bére és juttatása nem terjed ki eléggé. Egyszeri osztogasd Amikor háztartások milliói néznek szembe az üzemanyag- és élelmiszerszegénységgel, az csak átmeneti ragtapasz.

Amíg az egyetemes hitelben részesülők védőháló-kifizetései nem emelkednek tartósan, az élelmiszerbankok tovább szaporodnak, és a gyerekek továbbra is éhesen járnak iskolába. A gazdagság és az adózás közötti kapcsolatot az Erzsébet-korúak hatékonyan használták fel az egyenlőtlenség leküzdésére. De a mai globalizált gazdaság elősegíti az offshore nyereséget és az egyre növekvő egyenlőtlenséget.

Az új könyvemben A vírus után: A múlt tanulságai a jobb jövőért Feltárom az erkölcsi kötelességtudat változásait és azt a gondosan törvényileg szabályozott kollektív törekvést, amely az Egyesült Királyság múltjának – és legutóbbi – jólétének alapját képezte.

A szegény törvények messze nem voltak tökéletes jóléti rendszer. De az a tény, hogy a társadalom legszegényebbjeinek védelme korábban széles körű gazdasági növekedéshez vezetett, olyan történelemlecke, amelyet egyetlen kormánynak sem szabad figyelmen kívül hagynia a megélhetési költségek válsága idején.

A szerzőrőlA beszélgetés

Szreter Simon, történelem és közpolitika professzora, University of Cambridge

Ezt a cikket újra kiadják A beszélgetés Creative Commons licenc alatt. Olvassa el a eredeti cikk.

Könyvek az egyenlőtlenségről az Amazon legjobb eladói listájáról

"Kaszt: Elégedetlenségünk eredete"

írta Isabel Wilkerson

Ebben a könyvben Isabel Wilkerson a kasztrendszerek történetét vizsgálja a világ társadalmaiban, így az Egyesült Államokban is. A könyv feltárja a kasztnak az egyénekre és a társadalomra gyakorolt ​​hatását, és keretet kínál az egyenlőtlenség megértéséhez és kezeléséhez.

Kattintson a további információkért vagy a megrendeléshez

"A törvény színe: annak elfeledett története, hogyan választotta el kormányunk Amerikát"

írta Richard Rothstein

Ebben a könyvben Richard Rothstein a faji szegregációt létrehozó és megerősítő kormányzati politikák történetét tárja fel az Egyesült Államokban. A könyv megvizsgálja ezeknek a politikáknak az egyénekre és közösségekre gyakorolt ​​hatását, és cselekvésre hív fel a folyamatos egyenlőtlenség kezelésére.

Kattintson a további információkért vagy a megrendeléshez

"Összességünk: mennyibe kerül mindenkinek a rasszizmus, és hogyan boldogulhatunk együtt"

írta: Heather McGhee

Ebben a könyvben Heather McGhee feltárja a rasszizmus gazdasági és társadalmi költségeit, és egy méltányosabb és virágzóbb társadalom jövőképét kínálja. A könyv olyan egyének és közösségek történeteit tartalmazza, akik szembeszálltak az egyenlőtlenséggel, valamint gyakorlati megoldásokat kínál egy befogadóbb társadalom létrehozására.

Kattintson a további információkért vagy a megrendeléshez

"A hiánymítosz: a modern monetáris elmélet és a népgazdaság születése"

írta: Stephanie Kelton

Ebben a könyvben Stephanie Kelton megkérdőjelezi a kormányzati kiadásokkal és a nemzeti deficittel kapcsolatos hagyományos elképzeléseket, és új keretet kínál a gazdaságpolitika megértéséhez. A könyv gyakorlati megoldásokat tartalmaz az egyenlőtlenségek kezelésére és egy igazságosabb gazdaság megteremtésére.

Kattintson a további információkért vagy a megrendeléshez

"Az új Jim Crow: Tömeges bebörtönzés a színtévesztés korában"

írta Michelle Alexander

Ebben a könyvben Michelle Alexander azt kutatja, hogy a büntető igazságszolgáltatási rendszer milyen módon tartja fenn a faji egyenlőtlenséget és diszkriminációt, különösen a fekete amerikaiakkal szemben. A könyv tartalmazza a rendszer történeti elemzését és hatását, valamint felhívást a reformra.

Kattintson a további információkért vagy a megrendeléshez