Hogyan védte egykor az Erzsébet-kori törvény a szegényeket és vezetett páratlan jóléthez

angol és egyenlőtlenség 6 4 I. Erzsébet körmenetben, 1600 körül. Wikimedia Commons

I. Erzsébet uralkodásának záró éveiben Angliában vitathatatlanul a világ első hatékony jóléti állama jött létre. Olyan törvényeket hoztak létre, amelyek sikeresen megvédték az embereket az élelmiszerárak emelkedésétől.

Több mint 400 évvel később, a záró éveiben II. Erzsébet uralkodása, az Egyesült Királyság ismét veszélyes megélhetési költségekkel szembesül. Talán a mai kormány tanulhatna valamit törvényhozó őseitől.

A 16. század végéig egész középkori Európában adott volt, hogy az élelmiszerárak emelkedésével a halálozási arányok megugrása következett be, mivel az emberek éhen haltak, és a betegségek terjedtek az alultápláltak között.

A Erzsébet szegény törvényei 1598-ban és 1601-ben a feje tetejére állította az angliai helyzetet. Most, amikor az élelmiszer túl drága lett, a helyi plébániák kénytelenek voltak készpénzt vagy élelmiszert adni azoknak, akik nem engedhették meg maguknak, hogy enjenek. A először a történelembentörvénytelenné vált, hogy bárkit éhezzenek.

A törvények világosak és egyszerűek voltak, és megkövetelték, hogy a több mint 10,000 XNUMX angol egyházközség mindegyike hozzanak létre egy folyamatos segélyalapot a kiszolgáltatottak támogatására. Ide tartoztak a bénák, betegek és idősek, valamint árvák, özvegyek, egyedülálló anyák és gyermekeik, valamint a munkát nem találók. A földbirtokosoknak (földtulajdonosoknak vagy bérlőiknek) birtokuk értékével arányos adót kellett fizetniük az alap felé.

A helyi bírók által felügyelt rendszer átláthatósága nem teremtett kiskapukat az adóelkerüléshez. Valójában a jótékonysági adományozás virágzó kultúráját ösztönözte, amely alamizsnát, tanoncokat és kórházakat biztosított a plébánia szegényeinek a nyomorúság enyhítésére.

A lokalizált mini jóléti államok elterjedésével Anglia több mint 150 év elteltével az első ország Európában, amely hatékonyan véget vet a széles körben elterjedt éhínségnek. Ez azt is lehetővé tette Angliának, hogy a későbbiekben messze a leggyorsabb urbanizációt élvezze Európában.

1600 és 1800 között rengeteg fiatal hagyta el a vidéki plébániákat, hogy városokban keressen munkát, abban a tudatban, hogy szüleiket szükség esetén az egyházközség eltartja – és ők maguk is kapnak segítséget, ha nem működnek a dolgok. ki. Jóval az első gőzgépek megjelenése előtt a szegénytörvények városi munkaerőt hoztak létre, amely lehetővé tette az ipari forradalom fellendülését.

Gyenge állapot

Aztán 1834-ben minden megváltozott. Az ilyen szintű jóléti támogatás költségeit túl magasnak ítélték, és szándékosan helyettesítették kemény új rendszer amelyben a legszegényebb férfiakat és nőket elválasztották egymástól és gyermekeiktől, és csak zabval látták el cserébe a megalázó munkásházakban végzett fárasztó munkákért. A munkásháztól való félelem célja, hogy a szegényeket arra kényszerítse, hogy inkább a munkát részesítsék előnyben – bármilyen irdatlan bérért, amit a piac kínál.


 Szerezd meg a legújabb e-mailben

Heti magazin Napi inspiráció

A szegény törvényeknek ez a változata az, amely hajlamos megragadni a népszerű emlékezetben, amely Charles Dickens könyveiből ismert, és elhomályosítja az Erzsébet-kori eredeti vívmányait. De kiterjedt új kutatás elkezdte felhívni a figyelmet arra, hogy az Erzsébet-korszak törvényei hogyan változtatták meg a brit történelmet – és sürgős tanulságokkal szolgálnak a mai jóléti rendszer és a megélhetési költségek válsága miatt.

Ahogy a régi szegénytörvények támogatták a gazdasági fellendülés rendkívüli időszakát, úgy az Egyesült Királyság jóléti állama is a második világháború után. Az adóból finanszírozott befektetések az oktatásba (közép- és felsőfokon), és az újonnan létrehozott NHS bővült a lehetőségek és az életszínvonal, ahogy az Egyesült Királyság több mint két évtizede élvezte a leggyorsabb termelékenységnövekedés történetében (1951-73). Az 1600-as években Angliában törvényesen kényszerítették ki az élelmiszerosztást. Shutterstock/Yau Ming Low

Manapság az emberek rendszeresen beszélnek arról, hogy kénytelenek választani evés és fűtés ahogy az élelmiszer- és energiaárak megugrottak. Ennek ellenére nincs megfelelő kompenzáció azok számára, akiknek a bére és juttatása nem terjed ki eléggé. Egyszeri osztogasd Amikor háztartások milliói néznek szembe az üzemanyag- és élelmiszerszegénységgel, az csak átmeneti ragtapasz.

Amíg az egyetemes hitelben részesülők védőháló-kifizetései nem emelkednek tartósan, az élelmiszerbankok tovább szaporodnak, és a gyerekek továbbra is éhesen járnak iskolába. A gazdagság és az adózás közötti kapcsolatot az Erzsébet-korúak hatékonyan használták fel az egyenlőtlenség leküzdésére. De a mai globalizált gazdaság elősegíti az offshore nyereséget és az egyre növekvő egyenlőtlenséget.

Az új könyvemben A vírus után: A múlt tanulságai a jobb jövőért Feltárom az erkölcsi kötelességtudat változásait és azt a gondosan törvényileg szabályozott kollektív törekvést, amely az Egyesült Királyság múltjának – és legutóbbi – jólétének alapját képezte.

A szegény törvények messze nem voltak tökéletes jóléti rendszer. De az a tény, hogy a társadalom legszegényebbjeinek védelme korábban széles körű gazdasági növekedéshez vezetett, olyan történelemlecke, amelyet egyetlen kormánynak sem szabad figyelmen kívül hagynia a megélhetési költségek válsága idején.

A szerzőrőlA beszélgetés

Szreter Simon, történelem és közpolitika professzora, University of Cambridge

Ezt a cikket újra kiadják A beszélgetés Creative Commons licenc alatt. Olvassa el a eredeti cikk.

Még szintén kedvelheted

kövesse az InnerSelf oldalt

facebook ikonratwitter ikonrayoutube ikonrainstagram ikonrapintrest ikonrarss ikonra

 Szerezd meg a legújabb e-mailben

Heti magazin Napi inspiráció

ELÉRHETŐ NYELVEK

enafarzh-CNzh-TWdanltlfifrdeeliwhihuiditjakomsnofaplptroruesswsvthtrukurvi

A legolvasottabb

a töltő nem használható 9 19
Az USB-C töltőre vonatkozó új szabály megmutatja, hogyan hoznak döntéseket az EU szabályozói a világ érdekében
by Renaud Foucart, Lancaster Egyetem
Előfordult már, hogy kölcsönkérte egy barátja töltőjét, csak azért, mert úgy találta, hogy nem kompatibilis a telefonjával? Vagy…
Férfi. nő és gyermek a strandon
Ez a nap? Apák napi fordulat
by Will Wilkinson
Apák napja van. Mi a szimbolikus jelentése? Történhet-e ma valami életet megváltoztató…
A bpa egészségügyi hatásai 6 19
Milyen évtizedes kutatások dokumentálják a BPA egészségügyi hatásait
by Tracey Woodruff, Kaliforniai Egyetem, San Francisco
Függetlenül attól, hogy hallott a biszfenol A-ról, ismertebb nevén BPA-ról, a tanulmányok azt mutatják, hogy…
hogyan hatnak a fájdalomcsillapítók 4 27
Hogyan szüntetik meg valójában a fájdalomcsillapítók a fájdalmat?
by Rebecca Seal és Benedict Alter, University of Pittsburgh
A fájdalomérzés képessége nélkül az élet veszélyesebb. A sérülések elkerülése érdekében a fájdalom azt súgja, hogy használjunk…
az óceánok fenntarthatósága 4 27
Az óceán egészsége a közgazdaságtantól és az Infinity Fish gondolatától függ
by Rashid Sumaila, British Columbia Egyetem
A bennszülött vének a közelmúltban megdöbbenésüket osztották meg a lazac mennyiségének példátlan csökkenése miatt…
ki volt Elvis pressly 4 27
Ki volt az igazi Elvis Presley?
by Michael T. Bertrand, Tennessee Állami Egyetem
Presley soha nem írt emlékiratot. Nem vezetett naplót sem. Egyszer, amikor értesültek egy lehetséges életrajzról…
hogyan takarítson meg pénzt az élelmiszeren 0 6
Hogyan takarítson meg ételszámlát, és egyen finom, tápláló ételeket
by Clare Collins és Megan Whatnall, University of Newcastle
Az élelmiszerek árai számos okból emelkedtek felfelé, többek között a növekvő költségek miatt…
kapjon emlékeztető oltást 4 28
Most kapjon egy Covid-19 emlékeztető oltást, vagy várja meg az őszig?
by Prakash Nagarkatti és Mitzi Nagarkatti, Dél-Karolinai Egyetem
Míg a COVID-19 elleni oltások továbbra is rendkívül hatékonyak a kórházi kezelés és a halálozás megelőzésében,…

Új hozzáállás - új lehetőségek

InnerSelf.comClimateImpactNews.com | InnerPower.net
MightyNatural.com | WholisticPolitics.com | InnerSelf piac
Copyright © 1985 - 2021 InnerSelf kiadványok. Minden jog fenntartva.